(Lorinčík, Luník IX, Myslava, Pereš, Poľov, Sídlisko KVP, Šaca, Západ)

  • Dva kaštiele a vodný mlyn v mestskej časti Šaca neďaleko U. S. Steelu,
  • historický pivovar v Myslave,
  • k okresu patrí aj sídlisko Luník IX.

Druhý košický mestský okres zaberá juhozápadnú časť východoslovenskej metropoly. Zahŕňa sídliská Západ a Sídlisko Košického vládneho programu, štvrť Pereš a pôvodne samostatné obce Lorinčík, Myslava, Poľov a Šaca. Súčasťou okresu je i najväčšie rómske sídlisko na Slovensku Luník IX.

Pamiatkovo najzaujímavejšou je Šaca, mestská časť, ktorá leží v bezprostrednej blízkosti koncernu U. S. Steel. Okrem veľkého rokokového kaštieľa z 18. storočia sa tu zachoval aj ďalší kaštieľ z rovnakého obdobia, pôvodne stredoveký, ale upravený kostol a vodný mlyn.

Naľudnatejšou mestskou časťou je Západ. S necelými 40-tisíc obyvateľmi by tvoril približne tretinu bratislavskej Petržalky a zmestil by sa tak do prvej pätnástky slovenských miest. Drvivá väčšina obyvateľov tejto mestskej časti býva na sídlisku Nové Mesto alebo Terasa (oficiálne názvy sú aj Luník I až VIII). Na východnom okraji, na Floriánskej ulice, ešte stojí niekoľko starších rodinných domov pri mieste, kde sa nachádzal pivovar z 19. storočia.

O niečo menej obyvateľov, a to približne 22-tisíc, má novšie Sídlisko KVP z 80. rokov. V štvrti Pereš sa prvé domy začali stavať pred druhou svetovou vojnou. V kedysi samostatných dedinách Lorinčík a Poľov sa zachovali kostoly z 19. storočia. V Myslave sa k tomu pridáva ešte starší kostol a pivovar.

Hovorilo sa, že Luník IX vznikol v 70. a 80. rokoch ako experimentálne sídlisko pre policajtov, vojakov a Rómov. Ondrej Ficeri vo svojej štúdii o zrode sídliska však napísal, že takáto koncepcia sa v dobových dokumentoch vôbec nespomínala a uzavrel, že ide o legendu.

Poloha Luníka IX, oddelená výpadovkou od zvyšku mesta, ho predurčila stať sa doslova getom. V 90. rokoch za primátora a neskoršieho prezidenta Rudolfa Schustera sem začalo mesto sústreďovať neprispôsobivých občanov a mnoho pôvodných obyvateľov sa vysťahovalo preč. Súčasný počet obyvateľov presahuje podľa sčítania ľudu 7000. Paneláky boli často v dezolátnom stave, niektoré preto museli preto zbúrať.

Podrobné informácie o ďalších častiach mesta:


Táto stránka nie je odborným historickým dielom. Pracujem na nej vo voľnom čase, niekedy sa zmýlim a datovanie pamiatok sa občas mení. Ak nájdete chybu, prosím, napíšte mi na adresu jfilip@omestach.sk.


Čo sa dá navštíviť v druhom košickom okrese


Zaujímavé články o druhom košickom okrese


Fotogaléria

Fotky sú z roku 2009. Popisy k fotkám sú podľa stránky Pamiatkového úradu SR.