Mierové námestie.
  • Spolu s Čiernou nad Tisou je jedným z dvoch slovenských miest, ktoré vznikli až po roku 1945,
  • centrum mesta sa stavalo v 50. rokoch podľa plánov českého architekta Jiřího Krohu.

Nová Dubnica je jedným z dvoch slovenských miest, ktoré začali stavať až po druhej svetovej vojne. Istý čas niesla dokonca názvy Socialistické mesto a Vorošilovo. Hlavné námestie vzniklo v 50. rokoch podľa plánov českého architekta Jiřího Krohu, ktorý postavil množstvo budov aj za prvej republiky. Jeho ľavicové zmýšľanie a pobyt v Sovietskom zväze ho však priviedli do služieb nového režimu.

Budovy na námestí sú ozdobené napríklad výjavmi kladív alebo družíc. Ich vzhľad s klenutými podlubiami nie je taký jednotvárny ako paneláky zo 60., 70. alebo 80. rokov, takže námestie v Novej Dubnici pôsobí pomerne usporiadane a uhladene.

Dôvodom výstavby Novej Dubnice bolo rozširovanie strojární a zbrojovky v susednej Dubnici nad Váhom. Prvá budova vyrástla v roku 1953, o štyri roky neskôr sa Nová Dubnica stala samostatným mestom. Veľkosťou postupne presiahla aj Ilavu, pod ktorej okres v súčasnosti patrí. Vzhľadom na jej krátku históriu sa priamo v meste nedá nájsť ani historický kostol, katolícka cirkev si ho postavila až po roku 2000. Jediné staršie stavby sa vyskytujú v obci Kolačín, ktorú k Novej Dubnici pričlenili v 70. rokoch.


Táto stránka nie je odborným historickým dielom. Pracujem na nej vo voľnom čase, niekedy sa zmýlim a datovanie pamiatok sa občas mení. Ak nájdete chybu, prosím, napíšte mi na adresu jfilip@omestach.sk.


Čo sa dá navštíviť v Novej Dubnici

  • Nenašiel som žiadne múzeum ani galériu so zverejnenými otváracími hodinami.

Zaujímavé články o Novej Dubnici


Fotogaléria

Fotky sú z roku 2022.